Zavarivanje legura srebra

Izazov

Srebro je teško zavarivati ​​zbog svojih fizičkih svojstava, bez obzira na vrstu opreme za zavarivanje. Posebno je problematična vrlo visoka toplinska vodljivost. Energija zavarivanja koja bi trebala rastopiti metal rasipa se vrlo brzo. To rezultira prilično malim mjestima zavarivanja s malim učinkom dubine.

Savjeti

U svakom slučaju, srebro je lakše zavariti kada je toplo, jer visoka toplinska vodljivost ima manji učinak s porastom temperature. Stoga, ako je moguće, napravite nekoliko ili više točaka zavarivanja uzastopce kako biste zagrijali područje koje želite zavariti.

 

Kao žicu za zavarivanje općenito preporučamo legure iste vrste ili, još bolje, Lampert žice za zavarivanje s optimalnim svojstvima tečenja.

Zavarivanje tankih srebrnih dijelova

Taj je učinak manje primjetan s malim ili tankim srebrnim dijelovima jer nema metalnog volumena koji bi omogućio prebrzo raspršivanje topline.
Ušice ili tanki srebrni dijelovi se stoga mogu vrlo dobro zavariti s PUK uređajem.

Postavite snagu

Ako sada radite s većom snagom na srebru kako biste izbjegli ovaj učinak, metal se lokalno pregrijava zbog niske temperature taljenja i stvaraju se rupe. Iako je metal ukapljen, on prska i stvaraju se krateri. S PUK 3 Pro Plus možete koristiti do cca. 45% snage za zavarivanje srebra, veća snaga ima negativan učinak. (Kod PUK 3 professional to odgovara približno 60%)

Postavite program

S posebno moduliranim srebrnim pulsevima PUK 3 i PUK 3s, energija je energija uvodi se u metal na kontroliran način, uvelike nadoknađujući razorna fizička svojstva srebrnih legura! Ovi načini također omogućuju čiste i stabilne varove na srebru.

Zavarivanje

Međutim, imajte na umu da je dubina prodiranja još uvijek manja nego kod zlata ili čelika. To biste već trebali uzeti u obzir pri planiranju izratka i, gdje je moguće, sučeono zavariti s obje strane ili raditi s V-spojom. Pričvrsni zavari također ostaju u slučaju ozbiljnog izobličenja. Može biti korisno točkasto zavarivanje većih srebrnih dijelova s ​​malo dužim vremenom impulsa (12 – 18 ms), jer to ima pozitivan učinak na mikrostrukturu.

Koristite olovnu žicu

Kod srebra treba odabrati nešto kraće vrijeme pulsa pri dodavanju žice!
(5 ms). Rad s dodatnim materijalom ili žicama za zavarivanje koristan je u mnogim prilikama. Ne samo kada je potrebno ispuniti pore.

 

 

Kod zavarivanja većih dijelova također se može postići bolji učinak dubine i stabilnost, a zavareni spojevi se drže čak i uz jaku toplinsku distorziju.

Crtanje i modeliranje

Kao dodatak odaberite tanku žicu 0,2 – 0,4 mm. Što je žica deblja, potrebna je veća snaga. Crtanje i modeliranje nataloženog materijala, kakvog poznajemo iz legura zlata, nije moguće kod srebra jer se prebrzo hladi.

 

Zbog svojih fizičkih svojstava, srebro ima tendenciju da bude odgurnuto energijom zavarivanja. Stoga sa srebrom radimo suprotno od legura zlata – rastopljeni metal vozimo ispred vrha elektrode.

 

Metal koji je previsoko otopljen također se može ravno pritisnuti ovom tehnikom. Da biste to učinili, upotrijebite malo više snage i postavite elektrodu gotovo okomito na metalni brežuljak odozgo.

Ravnanje metala

Za ravnanje metala postupite na isti način.
Opet, koristite nešto manje snage i postavite elektrodu okomito pored nanesenog srebra. Ovo topi i naneseno srebro i podlogu, stvarajući čvrstu i glatku vezu.

Scroll to Top