Automobilska industrija

Manje trenja – manje CO2 – poboljšane performanse!

U automobilskoj industriji i u utrkama, površine optimizirane za trenje u motoru i pogonu smanjuju trenje i trošenje. Zaglađene i izotropne površinske strukture smanjuju emisiju CO2 i produljuju životni vijek komponenti. Upotreba sve tanjih ulja postavlja visoke zahtjeve na površine komponenti. Čak i naizgled jednostavni zadaci strojne obrade, poput skidanja bridova ili ciljanog zaobljenja, često uključuju mnogo truda. S individualno razvijenim procesima iz OTEC-a, koraci procesa mogu se međusobno povezati, povećavajući učinak, smanjujući emisije i pojednostavljujući proizvodnju.

 

USPOREDBA PROCESA

Kovencionalno se u naknadnoj obradi koriste doradne trake, poliranje brušnjem U usporedbi s kliznim brušenjem s OTEC sustavima, završna obrada trakom uključuje visoke troškove za završnu traku i dugo vrijeme postavljanja. Osim toga, rezultirajuća površinska struktura je usmjerena (nije izotropna).

Tijekom kemijski ubrzane obrade, primjerice u koritastom vibratoru, koriste se kemikalije kao što su (natrijev) kromat i kromna kiselina, koje su klasificirane kao posebno zabrinjavajuće. Osim toga, visoki su troškovi nabave, neutralizacije i zbrinjavanja kemikalija, što smanjuje ekonomsku učinkovitost naknadne obrade. OTEC sustavi kliznog brušenja oslanjaju se isključivo na mehaničku obradu tijekom procesa strojne obrade. Na taj način se, uz niske troškove, postižu najbolji rezultati u najkraćem mogućem vremenu.

 

OTEC TEHNOLOGIJE NUDE POSEBNE PREDNOSTI


 

  • Površine optimizirane za trenje (E-pogoni)
  • Kombinacija s pjeskarenjem za zgušćavanje (zaglađivanje nakon pjeskarenja)
  • Unos zaostalih tlačnih naprezanja izravno u rubnu zonu
  • Smanjenje trošenja povećanjem kapaciteta pitinga ili smanjenjem mikropitinga
  • Upotreba maziva niske viskoznosti ili lubrikanata na bazi vode
  • Kombinacija nekoliko koraka procesa, npr. glađenje i skidanje bridova u jednom koraku
  • Prethodni i naknadni tretman slojeva za zaštitu od habanja (PVD, DLC, …)

LINIJSKA PROIZVODNJA SA OTEC-om

Radi automatskog umetanja radnih komada, streamfinish strojevi su također prikladni za obradu velikih količina u serijama. Modularna struktura omogućuje da se strojevi konfiguriraju tako da odgovaraju određenom zadatku obrade.

 

ELEKTROMOBILNOST

OTEC daje pozitivan doprinos području e-mobilnosti usprkos strukturnim preokretima. Globalna automobilska industrija usredotočena je na povezanost i elektrifikaciju.

 

U prijenosu električnog pogonskog sklopa, puno snage se pretvara preko zupčanika. S konvencionalnim metodama površinske obrade, završna obrada površine je često grublja, ali je i potencijal za povećanje učinkovitosti ograničen.

 

S našim “Streamfinish postupkom” započnimo točno od ove točke i maksimalno iskoristimo potencijal. Gubici radi trenja su smanjeni površinskom obradom zupčanika. Posljedično, učinkovitost se povećava, a CO2 otisak krajnjeg korisnika smanjuje. Ekološki aspekt je središnji izazov, radi čega se OTEC oslanja i na ekološki prihvatljive metode kliznog brušenja kada upravlja svojim sustavima.

 

OEM i proizvođači mjenjača ostvaruju niže emisije u kasnijoj uporabi uz nižu potrošnju i tako postižu veće domete. Proces klizne dorade stvara izravnu korist u primjeni. Povećanjem učinkovitosti može se postići veći domet s istom veličinom baterije.  

 

Primjena na pužnom prijenosu: Škripa kočnica, cvilenje mjenjača, podrhtavanje kvačila. Kako bi se čujne i primjetne vibracije u motornim vozilima, buka, vibracije, oštrina (NVH) svele na najmanju moguću mjeru, OTEC obrađuje komponente upravljačkih uređaja kao što su upravljački puževi pomoću provjerenog procesa kliznog brušenja. Time se kompenziraju nepravilnosti koje dovode do većih vrijednosti bočnog trenja.

 

Primjena na Rotorwelle: Kod radijalnih brtvi vratila za velike brzine, sučelje između brtvene površine i brtvene usne podložno je najvišim zahtjevima. U nekim slučajevima stoga je potrebno povećati učinak. Ako se klizna površina zagladi Streamfinish postupkom ,radni vijek brtvenog sustava može se produžiti i pod opterećenjem velike brzine klizanja.

 

Primjena elektromotor: U elektromotorima se često koriste takozvani Hairpin-statori. Ukosnice (hairpin) su izrađene od bakrene žice koja je prekrivena izolacijom. Tijekom automatske proizvodnje i montaže ukosnica potrebno je izuzetno pažljivo rukovanje kako bi se izolacija zaštitila od oštećenja. Svi dijelovi proizvodnog sustava koji dolaze u dodir sa žicom stoga moraju biti iznimno fino očišćeni i polirani do visokog sjaja. 

OTEC-strojevi i procesi osiguravaju da su rubovi alata i drugih dijelova koji dolaze u dodir sa žicom zaobljeni, a površine savršeno polirane. Geometrija alata ne igra kod toga nikakvu ulogu.

 

Sljedeći alati mogu se lako zagladiti i polirati:
•    Valjci za ravnanje
•    Valjci za savijanje
•    Žigovi za sječenje
•    Alati za oblikovanje i matrice
•    Žigovi za savijanje
•    Alati za stezanje
•    Hvataljke za rukovanje

GLAĐENJE | POLIRANJE

Primjeri primjene:
Bregasti dijelovi, koljenasta vratila, dijelovi prijenosa, diferencijalni/hipoidni zupčanici, klipnjače, dijelovi upravljača, vreteno upravljača, aktuatori

> više informacija

SKIDANJE SRHA | ZAOBLJIVANJE

Primjeri primjene:
Diskovi za regulaciju ulja (podloške) u amortizerima, zupčanici, lančanici

> više informacija

OSTALE PRIMJENE

Primjeri primjene:
3D-tisak, utrke, trkaći sport (Klipovi, klipni prstenovi, ubrizgavanje, dijelovi pumpe, vidljivi dijelovi, logotipi, ukrasni
elementi,…) E-pogoni, izotropna struktura površine, osovinice klipa

Scroll to Top