Savjeti za uspješno zavarivanje

Uvijek se pridržavajte najvažnijih pravila za uspješno zavarivanje kada radite s PUK uređajem za precizno zavarivanje:

Elektrode za brušenje

Uvijek radite s dobro uzemljenom elektrodom! Samo tako možete postići optimalne rezultate. Lampert motor za brušenje elektroda je najprikladniji za ovu svrhu: Za brušenje vrhova elektroda, elektrode treba držati pod kutom od 15° u odnosu na rotirajući dijamantni kotač i rotirati ih između prstiju. Postoje rupe za vođenje promjera 0,6, 0,8, 1,0 i 1,3 mm.

Dobra vodljivost obradka

Dobra električna vodljivost vrlo je važna u tehnologiji zavarivanja. To znači da, prvo, spojevi moraju biti što ravniji i, drugo, kontaktni alat mora biti izrađen od materijala s najvećom mogućom električnom vodljivošću.

 

Uvijek mora biti osiguran savršen električni kontakt između obratka i kontaktne stezaljke, tj. obradak mora biti spojen na stezaljku spojnog kabela na metalno svijetloj točki ili putem kontaktnog alata.

Zavarivanje pod niskim pritiskom

Nemojte vršiti nikakav pritisak na elektrodu, samo držite obradak uz vrh.
Ovaj lagani dodir mora se održati dok se zavarivanje ne završi.

Stabilan položaj

Nikada ne varite “slobodno rukom”, tj. uvijek stavite obje ruke na nosač (radni stol).

 

Restauratorski radovi, na primjer, mogu trajati nekoliko sati. Osobito veliki obradaci također zahtijevaju dobar opseg kretanja. U iznimnim slučajevima nasadnik se stoga može voditi i izravno rukom.

Snaga i trajanje impulsa

Ako ste u nedoumici, počnite s prilično niskim vrijednostima za snagu i trajanje impulsa i povećavajte postavke energije korak po korak. Povećanje trajanja impulsa općenito ima veći učinak na emitiranu energiju nego povećanje snage.

Za materijale s povećanom toplinskom vodljivošću, kao što je bakar, nekoliko točaka zavarivanja blizu jedna drugoj može biti od pomoći da se materijal zagrije na temperaturu.

Vrh elektrode

Također je važno koliko daleko vrh elektrode strši iz mlaznice nasadnika. Što je elektroda kraća stegnuta, to je bolja zaštita koju pruža argon. Općenito, elektroda ne smije stršati više od 4 do 5 mm iz mlaznice.

Kut pod kojim izradak dodiruje vrh elektrode značajno utječe na smjer protoka mjesta zavarivanja, budući da materijal teži slijediti luk.


Za zadatke zavarivanja u niskim ili teško dostupnim područjima, elektroda se može stegnuti tako da malo duže strši iz mlaznice. U tom slučaju, protok plina može se malo povećati.

Ispravno postavite brzinu protoka i elektrode

Zavarite uvijek s protokom plina od cca. 2 l/min preporučeno od nas. Elektroda ne smije stršati duže nego što je potrebno iz mlaznice nasadnika, idealno cca. 4 – 6 mm ili podešen pomoću mjerača u ruci držača nasadnika Lampert mikroskopa za zavarivanje.

Scroll to Top